Pod patronatem "Dziennika": Święto ulicy Kościeliskiej

 Konkursy, parady, wernisaże i wyśmienita zabawa

Czas przygotować przepisy wypieków, dokończyć swetry i  zaplanować repertuar na konkurs śpiewu pasterskiego: zakopiański oddział Związku Podhalan po raz kolejny organizuje bowiem dwudniowe Święto Ulicy Kościeliskiej.


Miło nam poinformować, że "Dziennik Podhalański" objął to wydarzenie patronatem medialnym. Wśród współorganizatorów są: Starostwo Powiatu Tatrzańskiego, Wydział Kultury Urzędu Miasta Zakopane, Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara, Muzeum Tatrzańskie im. dr. Tytusa Chałubińskiego, Pensjonat "Orla", ks. prał. Stanisław Olszówka oraz zakopiańscy dorożkarze.

Impreza odbędzie się w weekend 25-26 września. Rozpocznie ją o godz. 10 w sobotę msza w Starym Kościółku w intencji wszystkich mieszkańców ul. Kościeliskiej. Po nabożeństwie będzie można zwiedzić zakopiańską nekropolię - Stary Cmentarz na Pęksowym Brzyzku. Oprowadzać będą: Jan Karpiel-Bułecka i Kazimierz Gąsienica-Byrcyn.

O godz. 11 odbędzie się uroczystość zasadzenia symbolicznego drzewka z okazji przypadającego na ten rok 100-lecia góralskiego ruchu regionalnego.

Do godz. 13 będzie można zwiedzać pracownie twórców ludowych i profesjonalnych, którzy upodobali sobie ul. Kościeliską. Dorożkarze przygotowali paradę najpiękniejszych pojazdów oraz konkurs "Dorożkarza Roku 2004". Konkurencje rozegrane zostaną na Drodze do Rojów o godz. 12.

Gaździny staną natomiast (o godz. 11.30) do konkursu na najpiękniej ubraną przedstawicielkę stanu góralskiego. "Przezieracka skrzyni" odbędzie się przed willą "Koliba". Jury oceniać będzie też najpiękniejsze ogrody w ramach konkursu "W moim ogródecku kwiotek na kwiotecku". Dzieci z kolei, w godz. 11.15-14, zaproszone zostaną do konkursu plastycznego "Ulica Kościeliska", prowadzonego w szkole "Kenara". Odbędzie się również konkurs na projekt koszy i ławek przy ul. Kościeliskiej. Na godz. 13 w szkolnej galerii "Strug" u "Kenara" zaplanowano wernisaż wystawy fotograficznej Mariana Mitana - natomiast w pensjonacie "Orla" rozegrany zostanie konkurs wypieków "Moskole i pącki z tegorocnej mącki".

Równie atrakcyjnie przedstawia się plan niedzielnych imprez. O godz. 14 rozpocznie się konkurs na najładniejszy sweter góralski, a o 14 - konkurs śpiewu pasterskiego "Nie będę jo pasła za kwaterkę masła" zaplanowany w trzech grupach wiekowych: dzieci, młodzieży i dorosłych, zarówno solo jak i w grupach śpiewaczych. Nie zabraknie degustacji oscypków, żętycy i bundzu.

(RAV)
źródło: "Dziennik Podhalański", 15.09.2004
    • Agnieszka

      Spędziliśmy w Zakopanem tydzień w grudniu 2017r. i gościliśmy w Willi Orla, wcześniej oczywiście czytałam opinie i teraz mogę potwierdzić, że panie w recepcji są przesympatyczne i we wszystkim służą radą i pomocą, w pokoju czyściutko, nasze łóżko było bardzo wygodne, a gorący prysznic po całym dniu spędzonym na dworze był bardzo mile przez nas widziany. Dla nikogo z pracowników nie był też problemem fakt, że nie opuściliśmy pokoju o wskazanej godzinie, przeciwnie pani zaproponowały nam, że skoro mamy później autobus możemy zostać i spokojnie zaczekać w pokoju. Dodatkowo super lokalizacja. Polecamy:)

    • Jurek T.

      Ach te stare czasy, dobrze było i pracować tam i być. Pozdrawiam całą ekipę.

    • Michał P.

      “Czystość przede wszystkim! ”

      Czysto, schludnie i smacznie. Tak w skrócie mogę opisać swoje wrażenia po krótkim pobycie w Willi Orla. Pokoje urządzone skromnie ale w zupełności wystarczająco. Poranne śniadanie zaskoczyło mnie swoją rozmaitością. Pensjonat znajduje się bardzo blisko centrum, wystarczy 15-20 minutowy spacer aby znaleźć się na Krupówkach. Drobną niedogodnością może być, że obiekt znajduje się w pierwszej linii od głównej ulicy, co może przeszkadzać głównie nocą.

  • Co tam panocku?
Do góry