Agroturyzm po francusku

W zeszły piątek w zakopiańskiej willi Orla odbyło się międzynarodowe spotkanie poświęcone agroturystyce na Podhalu.

Grupa francuskich nauczycieli z Instytutu RURAL w Annecy le Vieux miała możliwość spotkania z przedstawicielami Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Zakopanem, reprezentowanego przez Józefa Walkosza. O tym, że nowoczesna wieś europejska w małym tylko zakresie żyje dziś z rolnictwa, nikogo z uczestników spotkania nie trzeba było przekonywać.

Strona francuska zaprezentowała swe doświadczenia w zakresie kształcenia w zawodach rolniczych i nie tylko. Instytut Rolniczy jest członkiem liczącego 70 lat stowarzyszenia Maisons Familiales Rurales, a przez to posiada we Francji i na całym świecie około 1000 ośrodków edukacyjnych, kształcących do pracy w wielu zawodach.

Ośrodki zrzeszone w MFR podlegają ministerstwu rolnictwa. Obecnie w całej Francji, prowadzą szkoły i ośrodki edukacyjne dla młodzieży i dorosłych. Kształcą w różnych sektorach zawodowych: w rolnictwie, hodowli koni, uprawie winorośli, sadownictwie, ogrodnictwie, utrzymaniu parków, użytkowaniu gruntów, ochronie środowiska, leśnictwie, przetwórstwie spożywczym, przemyśle maszyn rolniczych. Do tego można zdobyć zawody budowlane, związane z obróbką i produkcją drewna, energii elektrycznej, produktów kuchni regionalnej. Uczniowie zdobywają wiedzę przydatną w turystyce, hotelarstwie, gastronomii, handlu, prowadzeniu autoryzowanych serwisów, biura, sekretariatu, zarządzania.

 

Zadaniem szkoły jest przygotowanie zawodowe. Nauka może się rozpocząć już na poziomie licealnym (przygotowanie do matury z przygotowaniem zawodowym) lub na poziomie pomaturalnym (przygotowanie zawodowe). Szkoła prowadzi też różnego typu szkolenia z zakresu np.: zawodów medycznych (opiekun osoby starszej, pierwsza pomoc medyczna), animacji sportowej, turystyki.

Istotną rzeczą jest fakt, że edukacja w Institut Rural (oraz ośrodkach należących do MRF) opiera się na założeniach tzw. kształcenia przemiennego. To nie uczeń szuka szkoły, w której mógłby się kształcić w danym zawodzie. Jest to zadanie przedsiębiorcy, który wskazuje zgłaszającemu się do niego uczniowi odpowiednią dla niego szkołę. Tak właśnie rozpoczyna się proces tzw. kształcenia przemiennego, gdzie część roku szkolnego uczeń spędza ucząc się w szkole, a część - praktykując u wybranego przedsiębiorcy - i to już od początku nauki.

Rafał Gratkowski
    • Zsolt

      Nagyon jól éreztük magunkat. Nagyon kedves a személyzet, finom, bőséges, házias a reggeli. Családias villa, tiszta, jól felszereltek a szobák. Mindennel meg voltunk elégedve, és már nagyon várjuk, hogy visszamehessünk. Mindenki ajánlani tudjuk.:)

    • Anna N.

      Hej, bylismy w 5 osób w czerwcu 2017, mam nadzieję, że jeszcze tutaj wrócę. ..Urzekła mnie miła obsługa na recepcji, z niczym nie robili problemu, wręcz przeciwnie, mega pozytywne nastawienie na gości .
      W piwnicach salki gdzie można spędzić czas w razie niepogody . Zapytałam czy mogą przyjść znajomi spoza obiektu i mile mnie pani zaskoczyła odpowiedzią. Fajnie spędzony czas. Polecam

    • Krystyna M.

      Piękny pensjonat w góralskim stylu, położony blisko Krupówek. W pokojach bardzo ciepło, wygodne lóżka i ładne łazienki. Mila obsługa, smaczne śniadania i przystępna cena. Poza tym kącik zabaw dla dzieci oraz sala integracyjna, w której można było zorganizować sobie miły wieczór w większym gronie.

  • Co tam panocku?
Do góry